Dotacja czy pożyczka? Relacja z Rozmów o biznesie 21.06.2018 r.

Podczas „Rozmów o biznesie” dyskutujemy o różnych narzędziach rozwoju biznesowego. Wśród nich niezwykle ważne są źródła finansowania rozwoju firmy. W ramach kolejnego spotkania networkingowego dla firm członkowskich Pracodawców Pomorza i Kujaw analizowaliśmy mocne i słabe strony różnych form finansowania. Bliżej przyjrzeliśmy się warunkom udzielania dotacji i pożyczek. Swoją wiedzą rynkową podzielili się nasi goście specjalni: Agnieszka Wasita – Prezes Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o. oraz Sebastian Lewandowski – Właściciel Firmy „MDS”.
Agnieszka Wasita zaprezentowała nam zakres działalności Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Dowiedzieliśmy się od czego zacząć, aby mieć szansę na uzyskanie pożyczki na rozwój przedsiębiorstwa w sektorze MŚP. Okazuje się, ze przed wszystkim od spotkania ze specjalistą KPFP! Organizacja ta prowadzi przedsiębiorcę krok po kroku przez cały proces pozyskania pożyczki. Doradza w optymalnym określeniu biznes planu i doborze odpowiedniego źródła i zabezpieczeń. Oferta funduszu jest szeroka – od mikropożyczki do 100 tys. zł, po pożyczkę na badania i rozwój w wymiarze 2 mln. zł. dotacji. Warunki pozyskania tego kapitału dają dostęp do sporych preferencji, bowiem odsetki są znacząco niższe niż oferta komercyjna. Wynika to stąd, iż kapitał na realizację pożyczek pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. To ważna alternatywa w stosunku do sektora bankowego i dotacji. Trzeba pamiętać, że środki bezzwrotne pochodzące z Unii Europejskiej powoli się kończą, a ich obecne warunki pozyskania są coraz trudniejsze. W większości przypadków trzeba wykazać znaczącą innowacyjność planowanego przedsięwzięcia. A przecież potrzeby rozwojowe firm nie zawsze są tak zaawansowane.
Zostaliśmy zachęceni do skorzystania z puli środków pożyczkowych przyznanej dla regionu kujawsko-pomorskiego. Było wiele pytań, m.in. o to, jakie są zasady składania wniosków, co się stanie, jeżeli firma nie wywiąże się z warunków umowy, czy istnieją ukryte opłaty? Wszystkie wątpliwości rozwiali przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Nasz kolejny gość specjalny – Sebastian Lewandowski – podzielił się z nami własnym doświadczeniem przy pozyskiwaniu dotacji oraz pożyczek. Uświadomił nam, jak bardzo różni się oferta KPFP od oferty banków komercyjnych – ile możemy zaoszczędzić czasu i pieniędzy, wybierając doradztwo KPFP. Przypomniał, że droga, którą musi przejść przedsiębiorca od momentu złożenia wniosku, do inwestowania otrzymanych funduszy – jest naprawdę krótka. Zaznaczył, ze pozyskanie dotacji daje korzyść w postaci bezzwrotnych środków na rozwój – ale jest o wiele bardziej sformalizowane i trudne. Przedsiębiorca musi tu spełnić szereg warunków po zakończeniu projektu (w czasie tzw. trwałości), a przecież otoczenie biznesu nie stoi w miejscu i to, co zdeklarowaliśmy kilka lat wcześniej, noże okazać się niewykonalne. Każdy jednak sam musi rozważyć za i przeciw przy wyborze dotacji lub pożyczki. Co niezmiernie nas ucieszyło – pan Sebastian Lewandowski docenił współpracę z Pracodawcami Pomorza i Kujaw - mile wspominając naszą pomoc przy pisaniu wniosku o pożyczkę oraz wsparcie przy pozyskiwaniu dotacji.
Czy odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: dotacja czy pożyczka? Wszystko zależy od potrzeb firmy i momentu rozwoju, w którym się aktualnie znajduje. Jedno jest pewne - warto korzystać z zewnętrznych źródeł, bowiem dzięki dodatkowym funduszom nasza firma ma szansę na umocnienie pozycji na rynku oraz ciągły rozwój.
Dalszą część spotkania przeznaczyliśmy na mniej formalne rozmowy w kuluarach – Pracodawcy Pomorza i Kujaw integrują! Było wesoło i twórczo, a rozmowy trwały do późnego wieczora. Składamy podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w czwartkowym spotkaniu networkingowym. Najmocniej dziękujemy całemu zespołowi KPFP, który ugościł nas w siedzibie bydgoskiego oddziału i dzięki któremu całe spotkanie było szczególnie udane!

Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Rozmowy o Biznesie wspiera Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Logo
Oferta preferencyjnych pożyczek KPFP dostępna jest pod adresem: http://kpfp.org.pl/

GALERIA ZDJĘĆ

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia