Jak przetrwać 25 lat w polskim biznesie i nie zwariować? Relacja z Rozmów o biznesie 12.02.2019.

Pierwsze w tym roku Rozmowy o Biznesie zorganizowaliśmy w Przystani Bydgoszcz. Celem naszego spotkania była chęć odpowiedzenia na pytanie: jak przetrwać 25 lat w polskim biznesie i nie zwariować? Inspiracją było doświadczenie naszego gościa specjalnego - Wojciecha Rybki (Prezesa zarządu Drozapol Profil SA). W roli moderatora spotkania wystąpiła Małgorzata Pelc (Prezes Zarządu TANDEM Agencji Marketingowej Sp. z o.o.) oraz Marcin Szymański (Wspólnik Grupy Doradczo Szkoleniowej FALCO).
Drozapol-Profil SA to ogólnopolski dystrybutor wyrobów hutniczych. Firma zajmuje się sprzedażą wyrobów hutniczych ze stali niestopowych. Pierwsze 7 lat, to 7 lat tłustych dla Drozapolu. Rosły stany magazynowe i sprzedaż. Zatrudnienie z kilku osób urosło do ponad stu. W 2004 roku firma zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych. Dzięki temu spółka rozwinęła sieć kilkunastu oddziałów i biur handlowych. Wojciech Rybka docenia swoją kadrę i twierdzi, że to właśnie ludzie stoją za sukcesem firmy. Stosuje metodę 4D i przekazuje ją swoim pracownikom (decyzja, działanie, determinacja, dyscyplina). Drozapol posiada własny kodeks wartości, który podpisuje każdy pracownik wraz z umową o pracę. Jako jeden z czynników, który pozwolił przetrwać Drozapolowi na rynku, Wojciech Rybka wymienia organizacje okołobiznesowe. W tym Pracodawców Pomorza i Kujaw! Do pozazawodowych źródeł sukcesu i radości Prezes zarządu Drozapol-Profil SA wymienia: rodzinę, działalność charytatywną, Fundację Pomoc i Nadzieja „Nieś dobro dalej”, hobby, wiarę i pasje. Ale podkreśla, że o sukcesie firmy zdecydowali ludzie.

PPIK
Podczas dyskusji pytaliśmy jak Wojciech Rybka motywuje swoich pracowników, żeby wciąż chcieli podnosić poprzeczkę? Otóż należy poświęcić czas na ciągłą pracę z ludźmi, przeznaczyć środki na szkolenia dla pracowników, inspirować ich poprzez nowe technologie, a czasami przeprowadzić „męską rozmowę”. Przede wszystkim jednak należy chwalić ludzi za dobrą pracę. A jak inwestować w siebie, jako prezesa firmy? Wojciech Rybka poradził, aby raz na rok robić podsumowanie swojej pracy i naprawiać to, co nam nie wyszło i wzmacniać te aspekty, które prowadzą nas do sukcesu. Przede wszystkim jednak ciągle planować i dobrze organizować swoją pracę. Co pozwoliło przetrwać 25 lat i nie zwariować? Usłyszeliśmy, że na pewno pomogły pasje: podróże, taniec, śpiew. I czas spędzony z rodziną.
Czy te rady pomogą przedsiębiorcom przetrwać w biznesie? Dyskutowaliśmy nad odpowiedzią podczas drugiej części spotkania, poświęconej networkingowi. Niech wskazówki Wojciecha Rybki będą dla nas inspiracją w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wtorkowych Rozmów o Biznesie.

PPIK

Specjalne podziękowania składamy Wojciechowi Rybce, Małgorzacie Pelc oraz Marcinowi Szymańskiemu.
GALERIA ZDJĘĆ - Jak przetrwać 25 lat w polskim biznesie i nie zwariować? 12.02.2019

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia