Wizerunek osobisty w biznesie. Relacja z Rozmów o biznesie 23.10.2018.

Kiedy za oknem słota jesienna, my – przedsiębiorcy Pracodawców Pomorza i Kujaw, spotkaliśmy się w nowym miejscu na kulinarnej mapie Bydgoszczy „Projekt 40 Bistro”, aby porozmawiać o wizerunku osobistym w biznesie. Naszymi ekspertami byli: Wiesław Olszewski (Konsul Honorowy Republiki Słowackiej, Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki) oraz Aleksandra Rudzka (Właścicielka Centrum Medycznego Clinic Derm). W roli moderatora spotkania wystąpiła Małgorzata Pelc (Prezes Zarządu TANDEM Agencji Marketingowej Sp. z o.o.).

Aleksandra Rudzka przekazała nam wiedzę jak sprawić, żeby zrobić dobre wrażenie podczas spotkania biznesowego. Badania pokazują, że mamy na to jedynie 11 sekund! Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Otóż przede wszystkim staranne ubranie – świadczy ono o kulturze osobistej, szacunku dla innych oraz o tym, jak traktujemy swoją pracę. Nieodpowiednie ubranie może zaprzepaścić naszą szansę na biznes, a negatywny osąd wydany przez naszego rozmówcę, będzie bardzo trudno zmienić. Często oceniamy to, co widzimy - bez udziału świadomości czy rozumu. To wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka – szacuje się, że dzięki niemu pozyskujemy od 80% do 90% informacji o otoczeniu. Warto więc zadbać o swój wizerunek – ta inwestycja na pewno nam się zwróci.

Wiesław Olszewski przypomniał nam, że dystans w strefie społecznej wynosi 120-360 cm. Tylko wtedy nasi rozmówcy czują się bezpiecznie i komfortowo. Dowiedzieliśmy się o wielu potknięciach wizerunkowych osób medialnych i otrzymaliśmy dobrą radę, aby uczyć się na błędach innych. Przypomnieliśmy sobie jak podawać rękę oraz jaką przyjmować postawę, aby nasz rozmówca biznesowy czuł, że go szanujemy i cenimy jego zdanie. Mówiliśmy o tym z kim się witać jako pierwszym, czy w sytuacjach biznesowych można na powitanie całować kobiecą dłoń, kto powinien proponować przejście na „ty” zgodnie z savoir-vivre’em.

Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Podczas dyskusji pytaliśmy jak wyjść ze spotkania, aby nie przeszkadzać pozostałym jego uczestnikom, jak odmówić biznesu a jednocześnie utrzymać dobre relacje biznesowe, w jaki sposób witać się, aby osoby niższe stopniem nie czuły się pominięte?
Otrzymaliśmy wiele dobrych rad i wskazówek – nie pozostało nam nic innego jak wdrożyć je w życie. Doskonała ku temu okazja nadarzyła się w drugiej części spotkania poświęconej networkingowi. Podczas rozmów w kuluarach próbowaliśmy rozmawiać ze sobą wykorzystując świeżo nabytą wiedzę. Czy dzięki niej otworzą się przed nami drzwi na zdobycie nowych kontraktów? Przekonamy się już niebawem!

Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wtorkowych Rozmów o Biznesie. Specjalne podziękowania składamy naszym ekspertom: Aleksandrze Rudzkiej oraz Wiesławowi Olszewskiemu.

GALERIA ZDJĘĆ - Wizerunek osobisty w biznesie 23.10.2018r.

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia