Rząd zapowiada Tarczę Finansową dla firm

Wczoraj rząd ogłosił, że uruchomi kolejny program pomocowy dla firm w koronakryzysie – tzw. Tarczę Finansową. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce.

 

 

 

Tarcza Finansowa obejmuje:
- środki bezzwrotne na bieżące funkcjonowanie firm (do 75% subwencji dla MŚP),
- finansowanie płynnościowe w postaci pożyczek lub obligacji,
- finansowanie w postaci pożyczek preferencyjnych częściowo bezzwrotnych,
- finansowanie inwestycyjne w postaci obejmowanych instrumentów kapitałowych (udziałów lub akcji).

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej, że środki w ramach Tarczy Finansowej zaczną trafiać do firm za 2-3 tygodnie po notyfikacji programu ze strony Komisji Europejskiej. Rząd deklaruje, że firmy sięgną po to wsparcie bez nadmiernej biurokracji (współpraca ma opierać się na oświadczeniach). O zwiększenie wsparcia dla firm oraz zmniejszenie biurokracji od wielu tygodni postulowały wszystkie organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Niestety aktualnie rząd nie konsultuje proponowanych rozwiązań ze środowiskiem gospodarczym. Nie jest zainteresowany jego uwagami, mimo pełnej gotowości do współpracy ze strony Rady Przedsiębiorczości.

Program składa się z trzech podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł. Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł. Podmioty, które skorzystają z programu otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł. Finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej PFR będzie dostępne prosto i szybko wypłacane za pośrednictwem banków. Finansowanie dużych przedsiębiorstw będzie miało charakter indywidualny i obejmuje zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe. Obsługa ich finansowania będzie realizowana bezpośrednio w PFR.

Szersze informacje o założeniach Tarczy Finansowej można znaleźć tutaj:
https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/100-mld-zl-trafi-do-firm-w-ra...

Ww. Tarcza Finansowa oraz poprzednie wsparcie uruchomione w ramach Tarczy Antykryzysowej - sięgną łącznie swoim rozmiarem poziomu ponad 330 mld zł. Byłoby to potężnym zastrzykiem finansowym, ratującym od upadku średnie i duże firmy, które dotychczas nie miały dużego dostępu do wsparcia.

Serwis www jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
projekt i realizacja: MPMedia